Výškové inspekce bezpilotním prostředkem jsou efektivním, bezpečným a rychlým řešením všude tam, kde je potřeba nahlédnout do nepřístupných míst. Drony pro letecký monitoring využijí průmyslové podniky při revizních prohlídkách své infrastruktury, vodárenské společnosti, telekomunikační firmy nebo například energetici. Mezi drony určenými pro průmyslové inspekce patří Matrice 600 PRO v absolutní současné špičce.

Hexakoptéra Matrice M600 PRO

Samotný dron je hexakoptéra s šesti vrtulemi umístěnými na paprskovitých ramenech. Je určen pro náročné průmyslové aplikace a tomu je uzpůsobena celá jeho koncepce. Aby obstál v náročných podmínkách, kde je důraz kladen na bezpečnost a spolehlivost jsou všechny jeho klíčové komponenty zálohovány a to hned dvakrát. Je vybaven trojicí přijímačů GPS signálu, trojicí kompasů a dokonce trojicí IMU jednotek, které se starají i zpracování letových dat a o řízení letu. V případě výpadku nebo nesprávných dat z jednoho senzoru, přejde celý systém automaticky na záložní senzor a událost nahlásí pilotovi. Stroj je osazen šesticí akumulátorů, které jsou spojeny do třech na sobě nezávislých párů. Případná havárie jednoho akumulátoru tak neohrozí celý systém, stroj je schopen letu i s využitím zbývajících čtyř nebo pěti akumulátorů. Podobně je to s motory, kdy při výpadku jednoho postačí tah zbývajících k bezpečnému přistání. Takto důsledně zálohované systémy umožňují provedení inspekčních letů i v náročných průmyslových provozech, kde bezpečnost hraje prvořadou úlohu. Samozřejmě je nezbytné, aby byl celý systém provozován zkušeným týmem, který je trénován na krizové situace a zvládá je.

EASYmap a.s. – Matrice M600 PRO – důležité komponenty jsou ztrojené

Není to žádný drobek, nejvzdálenější konce vrtulí dělí 170 cm. Ramena motorů i listy vrtulí je možné složit a pro přepravu je tak poněkud kompaktnější, stále však  se jedná o nepřehlédnutelnou konstrukci. Je vyroben převážně z uhlíkového kompozitu a – slovy módního policisty: „V elegantním matně černém provedení s výraznými červenými doplňky a dominujícími kontrastně bílými anténami GPS přijímače. Stabilitu na zemi zajišťuje dvojice nohou navržených podle předlohy v nohách čapích. Ty se naštěstí krátce po vzletu sklopí vzhůru a nechají vyniknout šestiramenné hvězdicovité konstrukci draku. Jeho design postrádá elegantní křivky, vše je podřízeno přísně účelu.“

Maximální vzletová hmotnost stroje je úctyhodných 15 kg, přičemž na užitečné zatížení připadá celých 6 kg. Polovina váhy prázdného dronu bez užitečného zatížení připadá na šestici jeho akumulátorů. Dron dokáže létat s více než polovinou své hmotnosti v podobě užitečného zatížení. Proto si jej oblíbily také filmové štáby s jejich velkými a těžkými kamerami a objektivy. V našich podmínkách ale létá s menší užitečnou zátěží a díky tomu dosahujeme letového času okolo 30 minut. Za tu dobu zvládne udělat pořádný kus práce.

EASYmap a.s. – Matrice M600 PRO – akumulátor

Matrice 600 PRO je univerzální nosič. To znamená, že může nést různý tzv. užitečný náklad. Pod tímto pojmem si můžeme představit například profesionální filmařský set na robustním stabilizovaném závěsu, termokameru pro snímání povrchové teploty, multispektrální kameru, nebo některou běžnou optickou kameru například pro fotogrammetrii. Univerzalita nosiče se v podmínkách naší firmy určitě bude hodit a už teď plánujeme osazení dalšími senzory.

Kamera pro výškové průmyslové inspekce Zenmuse Z30

Kamera pro leteckou inspekci dronem Z30 si zaslouží samostatnou kapitolu. Co je na ní tak zvláštního:

Především úctyhodný 30 optický násobný zoom, který je ještě doplněn 6x digitálním zoomem. Její optická soustava zvládne rozlišit nepatrné detaily zatímco dron si udržuje bezpečný odstup. To je velká výhoda v prostředích, kde jsou ztížené manévrovací možnosti, nebezpečí výbuchu, střetu s pohyblivými částmi konstrukce nebo nárazu do citlivých částí zařízení.

Zorné pole kamery je možné plynule měnit od širokoúhlých 64° až po 2,3° na dlouhém konci. Tyto parametry odpovídají přibližně ohniskové vzdálenosti 30 až 1.000 mm pro standardní kinofilmové pole 35mm. S maximálním přiblížením není snadné kameru stabilizovat a udržet obraz v relativním klidu za situace, kdy celou soustavu drží ve větru šestice vrtulí. O stabilizaci se stará speciální závěs, který v každém zlomku vteřiny s přesností 0,01° koriguje pohyby dronu a to ve všech třech osách. Citlivost ovládání dronu je řízena nastavením zoomu kamery, což značně usnadňuje práci kameramanovi i pilotovi. Výsledkem je pak stabilní obraz ve všech letových režimech.

EASYmap a.s. – průmyslová inspekční kamera Zenmuse Z30

Kamera umožňuje záznam videa ve FullHD rozlišení a snímkování do formátu JPEG. Jedná se o speciální zařízení, které není určeno primárně pro prezentační fotografie. Smyslem je přinést obraz z nepřístupných míst a to i za zhoršených světelných podmínek. Nemůžeme od ní tedy očekávat lavinu megapixelů nebo ohromující expoziční pružnost. Na zobrazovací CMOS čip je umístěn menší počet zobrazovacích prvků a ty mohou být díky tomu větší a zachytávat více dopadajícího světla. Společně s velkou světelností kamery to umožní přinášet obraz i z hůře osvětlených míst. Menší čip také je méně náročný na přesné zaostření. Pro průmyslové inspekční snímky je to dobře vyladěné řešení.

Kamera umožňuje opravdu velké přiblížení:

ZAJÍMÁ VÁS TO? NECHTE TU NA VÁS KONTAKT A MY SE VÁM OZVEME.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *