Před několika dny k nám dorazila novinka v podobě kvadrokoptéry Phantom 4 PRO. Co je na ní zajímavého a proč jsme se rozhodli ji zařadit do našeho letového parku? Příblížím v krátkém článku.

Počítáme s tím, že doplní a částečně nahradí svého předchůdce Phantom 3 Profesional. Ten je vynikající a mohl patrně u nás bude sloužit ještě nějaký čas a kdyby DJI nespěchal tolik s vývojem svých produktů, ani bychom neměli potřebu něco měnit. Nicméně když už je na trhu P4PRO, nelze odolat.

EASYmap a.s. – Phantom4PRO

Jaké jsou tedy jeho základní vlastnosti:

Jedná se o kvadrokoptéru podobné koncepce, jaká se osvědčila u všech předchůdců řady Phantom: Bílá plastová skořepina, zakrývající útroby, kamera na integrovaném závěsu (gimbalu) chráněná podvozkem, který tvoří zeširoka rozkročené nohy, dole zpevněné příčkou. Oproti svým předchůdcům má výrazně zjednodušený tvar se zjevně lepší aerodynamickou charakteristikou, rozuměj odporem vzduchu během letu. To, spolu s dalšími zlepšeními, přispívá k prodloužené době letu.

Čím se liší od svého typu P3Profesional?

  • Doba letu byla prodloužena z 23 minut na 30 minut, což jsou ovšem výrobcem uváděné hodnoty, na které nelze v praxi příliš spoléhat.

  • Přibyl systém detekce a schopnost vyhýbání se překážkám. To je vynikající věc, která někdy může rozhodnout doslova o další existenci či neexistenci dronu. Senzory na přední i zadní straně dronu detekují překážky až na vzdálenost 30 m. Senzory s menším dosahem na bocích fungují jen při některých letových režimech, například při režimu začátečník, co je velmi užitečné. Delší senzory, umístěné na spodní části vám zase pomohou provést dokonale hladké přistání.

EASYmap a.s. – Phantom 4 PRO, přední antikolizní čidlo

 

EASYmap a.s. – boční infračervené antikolizní čidlo

  • Byla zvýšena spolehlivost zdvojením palubní IMU jednotky a kompasu. IMU jednotka (Inertia Measurement Unit) je zjednodušeně jednotka, která sbírá a vyhodnocuje data o rychlosti, zrychlení a orientaci v prostoru.
  • A to nejlepší nakonec: Kamera, ta je zcela jiná než předchozí. Je vybavena novým, větším čipem, který má pětkrát větší plochu než předchůdce. Rozdíl je nejvíce patrný při snímání scény s nízkou úrovní osvětlení, jinými slovy večer. Podstatně byl také zvětšen dynamický rozsah tedy rozdíl mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími místy obrazu. Další zásadní zlepšení se týká záverky, kdy předchozí elektronická (rolling shutter) byla nahrazena mechanickou. V praxi to vede k ostřejším fotografiím, zejména jsou-li snímány rychle se pohybující objekty. Za zmínku stojí také objektiv. Má pevné ohnisko 8,8 mm (24mm ekv. 35mm) se světelností 2,8. Ten už umožní pořizovat hezké filmové záběry.

EASYmap a.s. – Phantom 4 PRO – kamera

Aby té chvály nebylo příliš a pro zachování vyváženosti je třeba přiznat, že prvotní testování ukazují, že dosah řídícího signálu a spolehlivost přenosu obrazu je spíše menší než u předchůdce.

Celkový dojem z nového Phantoma je mimořádně dobrý a dle mého soudu firma DJI v této kategorii již nemá soupeře. Uvidíme, jaké budou dojmy z nového Inspiru 2, který by měl dorazit za pár týdnů. Ten náš bude jeden z prvních v ČR a moc se na něj těšíme.

Zajímáte se o drony? Uvažujete, že si ho koupíte abyste také natočili úžasná videa vyfotili neokoukané fotky? Nebo ho dokonce už máte a máte za sebou první krůčky? Přihlastě se do naší Školy pro piloty dronů!